Hotele Hotel Broker

Porady podróżnika

budapeszt najwieksze mosty

Dziesięć mostów w Budapeszcie

Mosty łączą to, co po dwóch stronach rzek. Dawniej wierzono, że przekraczanie rzeki ma wymiar codziennego, rytualnego oczyszczenia. Każde miasto położone nad rzeką ma przynajmniej jeden most. Jest takie miasto, które ma ich aż dziesięć. Tym miastem jest Budapeszt.

Dziesięć mostów, każdy inny

Mosty w Budapeszcie są wymieniane jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kojarzonych z miastem elementów architektonicznych. Jest ich aż dziesięć i znacznie się od siebie różnią, zarówno ze względów historycznych, jak i architektonicznych. Osiem spośród mostów w Budapeszcie jest przeznaczona dla ruchu samochodów, dwa są kolejowe.

Lwy strzegą go przed zniszczeniem

Most Łańcuchowy jest starym, zabytkowym mostem, z którym związana jest legenda o czterech kamiennych posągach lwów. Lwy strzegą most przed zniszczeniem. To najstarszy most w Budapeszcie.

Kolejnym historycznie jest Most Małgorzaty. Zanim wybudowano Most Wolności, to właśnie on był najczęściej wybieranym mostem przez samobójców.most rzeka

Nie sposób wymienić wszystkich mostów w Budapeszcie. Na uwagę zasługuje jeszcze Most Elżbiety. Jest on ostatnim przedwojennym mostem w Budapeszcie.

most elizabeth budapeszt