Korzystanie z komputera a psychika dzieci

W XXI wieku coraz więcej rodzin ma w domu komputer, który najczęściej ma stały dostęp do internetu. A co za tym idzie – najmłodsi obywatele mają dostęp do praktycznie nieograniczonej ilości materiałów dostępnych w sieci.

Warto skupić się na jednym z zagadnień, jakim na pewno jest wpływ gier komputerowych na nasze pociechy. Rodzice często traktują komputer jako darmową i bardzo wygodną niańkę – dzieci sobie ‘w coś’ grają, a oni mają ‘czas wolny’ – mogą dla przykładu w spokoju posprzątać, obejrzeć serial lub popracować bez konieczności martwienia się, że dziecko gdzieś poza domem zrobi sobie krzywdę czy przebywa w nieodpowiednim towarzystwie.

Negatywne skutki

Negatywnym faktem jest to, że dorośli coraz częściej nie kontrolują tego, jakie strony odwiedzają ich dzieci ani w jakie gry grają. Każdy rodzić powinien poświęcić każdego dnia parę chwil na to, aby sprawdzić, co jego pociecha robi na komputerze. Brak kontroli może skutkować niepożądanymi efektami, np. gdy nasze dziecko trafi na strony pornograficzne lub zawierające brutalne materiały, nieodpowiednie dla osób poniżej 18 roku życia. Niestety – gry komputerowe mają duży wpływ na psychikę młodych ludzi, o jakim niejednokrotnie nawet się nam nie śniło (zobacz więcej).

Dawniej dziećmi zajmowali się rodzice, poświęcając im sporo czasu i uwagi, kształtując postawy, dając wzory. Obecnie to komputer często przejmuje ich rolę w życiu młodego człowieka.

Łatwy i właściwie nieograniczony dostęp do materiałów nieodpowiednich może skutkować nieco wypaczonym poglądem młodych ludzi na rzeczywistość, która ich otacza, na rozgrywające się wokół nich wydarzenia… Coraz częściej słyszy się o przypadkach dzieci czy młodych ludzi, które popełniły jakieś wykroczenia, które zamordowały swoich najbliższych itp., ponieważ wydawało im się, że ‘są w grze’, lub że mają ‘kolejne życie’.

Konieczność kontroli

Dlatego należy kontrolować to, co nasze pociechy robią, korzystając z komputera. Unikniemy w ten sposób błędów wychowawczych, przez co także wpłyniemy na rozwój naszego dzieciaka. Nie należy traktować komputera jako niańki, można go raczej potraktować jako zapewnienie rozrywki zarówno nam, jak i najmłodszym członkom naszej rodziny. Jednak nie zaniedbujmy kontroli nad naszym dzieckiem korzystającym z komputera, gdyż może być to tragiczne w skutkach.

Poniżej filmik ilustrujący wiedzę dzieci na temat internetu i związanych z nim pojęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *