Hotele Hotel Broker

Porady podróżnika

budapeszt zabytki

Zabytki Budapesztu

Nudzi cię zwiedzanie Paryża lub Rzymu? Szukasz mniej banalnego kierunku? Daj się zachwycić zabytkom Budapesztu.

TOP 3: Obowiązkowe punkty programu

Na początek jeden z najbardziej znanych zabytków Budapesztu, czyli Baszta Rybacka. Niesamowity, bajkowy wręcz widok, zarówno na same baszty, które są częścią dawnych murów obronnych Budy, jak i na sporą część miasta, szczególnie na zabytkową część Pesztu. W okolicy znajdziemy także majestatyczną katedrę Św. Macieja, która wprost góruje nad miastem.

Kolejna z atrakcji, węgierski Parlament jest jednym z najbardziej imponujących budynków tego typu na świecie. Jego budowę zakończono w 1904 roku. Decydując się na zwiedzanie wnętrza (warto odstać swoje w kolejce), można zobaczyć spory kawałek historii Europy, a wśród eksponatów znaleźć m.in. koronę Św. Stefana – jeden z symboli węgierskiej państwowości. Dla mniej cierpliwych pozostaje widok z zewnątrz. Budynek najlepiej jednak podziwiać od strony rzeki, gdyż w ten sposób prezentuje się najefektowniej.

Varosliget to z kolei najpiękniejszy park Budapesztu. Miejsce, w którym bardzo chętnie spędzają czas mieszkańcy miasta. Pełen platanów i oczek wodnych, wprost idealny na romantyczny spacer. Tym bardziej, że spacerując można natrafić na replikę zamku Vajdahunyad. W pobliżu znajdziemy także termy oraz ogród zoologiczny.

… i znacznie więcej do zobaczenia

Warto przespacerować się także w okolice Opery, poznać budapesztańskie mosty, wdrapać się na wzgórze Gellerta do Cytadeli. Żal byłoby zapomnieć również o Placu Bohaterów, Zamku Królewskim i Bazylice Św. Stefana. Lista zabytków Budapesztu jest długa i imponująca. Oby tylko nie zabrakło czasu na zobaczenie tych wszystkich miejsc.